GSO EV SAHİPLİĞİNDE, GAZİANTEP’TE TOBB ŞİKAGO TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ - TTM A.Ş
15975
post-template-default,single,single-post,postid-15975,single-format-standard,bridge-core-2.5.8,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,qode-theme-ver-24.3,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 

GSO EV SAHİPLİĞİNDE, GAZİANTEP’TE TOBB ŞİKAGO TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GSO EV SAHİPLİĞİNDE, GAZİANTEP’TE TOBB ŞİKAGO TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk şirketlerine ABD pazarında satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası destek alanında hizmet verecek olan ve Türk ürünlerinin ABD pazarına girişini kolaylaştıracak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin Gaziantep’teki tanıtım toplantısı, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Videokonferans sistemi üzerinden düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle ve Oda-Borsaların katkılarıyla TOBB tarafından açılan TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin ABD’ye yapılacak ihracat ve bölgeye yönelik ticaretin güçlendirilmesine önemli katkılarının olacağını söyledi.

Pandemiye rağmen geçtiğimiz yıl rekor ihracat gerçekleştiren Gaziantep’in yönünü batıya çevirdiğini kaydeden Adanan Ünverdi, şehrin ihracatının Ortadoğu’dan, Amerika başta olmak üzere Avrupa gibi nitelikli pazarlara yöneldiğine dikkati çekti.

“ABD pazarı şehrimiz için çok önemli ve gelişen bir pazar konumunda” diyen Ünverdi, şöyle konuştu:

“Şehrimizin 2020 toplam ihracatında Amerika 1 milyar 344 milyon dolar ile Iraktan sonra ikinci sırada yer alıyor. 2021 yılının Ocak ayında ise geçen yılın ayna göre yüzde 42 oranında artış ve 113 milyon 294 bin dolar ihracat ile ABD pazarı ilk sıraya gelmiş durumda. Gaziantep olarak nitelikli pazarlara ihracatımız artıyor. TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi sayesinde sadece buradan ihracat yapmak yerine orada kuracağımız ofis, showroom, depo gibi imkanlardan faydalanabilir, üretimlerimizi tanıtma, satış ve yeni iş bağlantıları kurma imkanına sahip olabiliriz. ABD şu an dünyanın en büyük tüketici ülkesi konumunda ve dünyanın hemen her bölgesinden ürün ithal ediyor. ABD ile Çin arasındaki siyasi ve ekonomik gerilimlerle birlikte pandeminin etkisiyle Çin’e karşı tüm dünyada bir uzaklaşma söz konusu. Gaziantep başta olmak üzere, makul fiyata kaliteli ürün yapan bir ülke olarak bunu avantaja dönüştürebiliriz.”

ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğine vurgu yapan Ünverdi, sözlerini şöyle tamamladı:

“155 farklı alanda üretim yapan Gaziantep, bu noktada tekstil, gıda, makina, kimya, hazır giyim, konfeksiyon ve ayakkabı başta olmak üzere çoğu alanda Amerika ile ticaretini çok daha yukarılara çıkarabilir. Şikago eyaleti Amerika’da imalat sanayi ve lojistik merkezi olarak biliniyor. Bu merkeze yatırım yapan sanayicilerimizin, ihracatçılarımızın ileride çok karlı çıkacağına, ABD pazarını daha iyi tanıma imkanına sahip olacağına ve güçlü bağlar kuracağına inanıyor, sanayicilerimizin bölgeye ilgi göstermelerini tavsiye ediyorum.”

Ünverdi, Türkiye Ticaret Merkezi’nin kurulmasında desteklerinden dolayı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu’na, Oda ve Borsalar ile emeği olan herkese teşekkür etti.

TOBB TİCARET MERKEZLERİ GENEL MÜDÜRÜ NOYAN CİRİTOĞLU:

TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu da konuşmasında, Türkiye Ticaret Merkezi’nde Türk şirketleri için farklı birimlerin bulunduğunu belirterek, Türk şirketleri için danışmanlık, iş geliştirme hizmetleri sunulduğunu belirtti.

TOBB tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermek üzere ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden Şikago’da ilk TTM kurulduğunu aktaran Ciritoğlu, “TOBB TTM Şikago’nun; tedarik zinciri oluşturulması ve çeşitlendirilmesi, yeni satış kanallarının oluşturulması, ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması ve doğrudan yatırımlar gibi 4 ana stratejik hedefi bulunuyor. Türk profesyonellerden oluşan yönetim kadrosu ile Türkiye şirketlerine tek durak ofis vizyonuyla hizmet vermeye 2020 yılının ekim ayı sonu itibarıyla başlanmıştır. Merkezimiz, belirlenen sektörlerdeki Türk şirketlerine satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası hizmetler alanında hizmet verecek, Türkiye ürünlerinin ABD pazarına girişini ve pazarda tutunmasını kolaylaştıracak her türlü hizmet sunulacak” ifadelerini kullandı.

Haberin devamı için tıklayınız